Info Linnagalerii tegemiste kohta Sinu postkastis.
Täna | Tulekul | Arhiiv
28.09-19.10.2007
Mari Irdi fotonäitus

II korrus: teine ruum

Näitus koosneb kolmest teineteist täiendavast osast, mis üheskoos jutustavad fotode ja etnograafilste kostüümide vahendusel loo Epp Kaidu noorusajast ja elust Kilingi-Nõmme ümbruses, tema tegemistest töölis- ja kutselises teatris ning teda ümbritsenud teatriinimestest, nagu Amalie Konsa, Leopold Hansen, Velda Otsus, Lia Laats, Einari Koppel, Evald Hermaküla ja Jaan Tooming. Koos abikaasa Kaarel Irdiga hoidis Epp Kaidu (kodanikunimega Leida Ird) oma lavastustega pea kakskümmend aastat Vanemuise teatrit Eesti tippteatrina, kuulsana ka väljaspool Eesti ENSV’d ja raudset eesriiet.

E. Kaidu jõudis oma lühikeseks jäänud elu jooksul lavastada 100 lavateost ja saada oma elutööga ligi neljakümne ümber kõrgeid lavastajapreemiaid. 1971. aastal nimetati E. Kaidu lavaversioon Imre Madachi ”Inimese tragöödiast” üleliidulisel Ungari teatrifestivalil 90 kõrgelt hinnatud etenduse seas peapreemia vääriliseks. See suursaavutus tõi okupeeritud Eestile tunnustust teatriringkondades ka teispool Nõukogude Liidu piire.

Epp Kaidu lavastused olid rahva hulgas väga armastatud, sageli mängiti tema üht lavastust koguni 150 korda. Kaidu viimase 20 tööaasta lavastusi külastas ühtekokku miljon teatrisõpra. Epp Kaidu lavastustes puudus stagnatsiooniaastatele omane kõlisevametlik paatos ja välise elusarnasuse igavavõitu lamedus ehk nn. sotsrealism. Ise on ta muheldes öeldnud, et head tööd saab iga korra ajal teha. Kaidu lavastused olid inimlikud, soojad ja humoorikad. Samas ei puudunud aga filosoofiline sügavus ja peene psühholoogi sügav elutunnetus. Tema lavateoseid armastati ja neist räägitakse veel praegugi...

Epp Kaidu oli sooja südamega inimene, kes rääkis vähe, aga tegi palju.

Näitus ”Minu ema, lavastaja Epp Kaidu” on valminud lavastaja tütre Mari Irdi kuraatoriprojektina. Mari Irdi sõnul on tegemist omamoodi raamatuga seinal, mis jutustab näitusekülastajale läbi tütre silmade ja suu loo Epp Kaidu elust ja loometeest.

> Vaata näituse pildigaleriid


< Tagasi loetelu juurde
Billeneeve
Ines Erlemann
Marje Ernits
Inna Grinchel
Albert Gulk
Anna Hints
Jana Huul
Aapo Ilves
Merle `Merca` Jääger
Ruti Jõgi-Rumvolt
Ove Kalde
Tiia Keskrand
Mariliin Kindsiko
Dmitri Kotjuh
Tanja Kutsjuba
Toomas Kuusing
Maria Laanelepp
Leonhard Lapin
Peeter Laurits
Liia Leppik
Kristjan 'Luix' Luiga
Evelyn Müürsepp
Marge Nelk
Angela Orro
Marja-Liisa Plats
Andrus Raag
Siir `Rebane` Ristikivi
Aivar Rumvolt
Lilian-Hanna Taimla
Tanel Tolsting
Ruth Treimut
Ellen- Reet Türi
Tiit Varblane
Kullar Viimne
Kristina Viin
Sylva Viin
Võru Linnagalerii, Liiva 13, 65609 Võru, tel: 7868671/7828740, faks: 7868672, e-mail: