Info Linnagalerii tegemiste kohta Sinu postkastis.
Täna | Tulekul | Arhiiv
03.09-27.09.2019
Aet Andresma-Tamme ja Mare Soovik-Lobjaka näitus „Klaas. Betoon. Ruum.“

II korrus: teine ruum

Klaasikunstnike Aet Andresma-Tamme ja Mare Soovik-Lobjaka monumentaalteoste näitusel keskendutakse geomeetrilistele, avaliku ruumiga seotud töödele, mis põhinevad tugeval seosel ümbritseva arhitektuuriga. Tööde fotode kõrval eksponeeritud materjalinäited – paksud sügavatoonilised klaasplokid, õrnad laboriklaasist torud või värvilised vitraazhid – on kui selle kunsti algelemendid, mille kordamisel ja omavahelisel seostamisel on teosed saanud oma vormi. Nii on toonane kunst vaatajale koost lahti võetud ja suunab tema tähelepanu tagasi aega ja ruumi, kust tähelepanu on välja libisenud. Aet Andresma-Tamme ja Mare Soovik-Lobjaka monumentaalteosed valmisid peamiselt 1970ndtel ja 1980ndatel. Nende esimene ühisprojekt oli Viru hotelli teise korruse restorani laekompositsioon (1972), viimane 1986. aastal Tartu ülikooli raamatukogu fuajee keskne valgusti. 20. sajandi teine pool jättis endast maha erilaadse avaliku ruumi kunsti, mille rolli ja tähendust on praegu pildiliselt küllastunud maailmas tihtipeale raske märgata. Geomeetriline, kindlal moodulil või süsteemil põhinev, oma asukoha ja ruumiga abstraktselt seostuv monumentaalkunst raamistas suhtlemis- ja ajaveetmisviise, mis nüüdseks on unustatud või pöördumatult muutunud. Veelgi enam, oma delikaatse sekkumise tõttu on lihtne sellest kunstist vabaneda, pidades seda ajas kaduma määratud dekooriks.

Esmalt oli näitus “Klaas. Betoon. Ruum” väljas Tallinnas Vabaduse galeriis 2018 aasta augustis ning septembris Pärnus Endla Teatrigaleriis; 2019 juulis Valga Muuseumis. Näitus toimub Vabaduse galerii üritusena.

Näituse on koostanud: Silja Saarepuu ja Villu Plink Kujundanud: Villu Plink Näituse saatetekst: Andres Kurg aet_Mare_Voru_plakat__final_.jpg

 

03.09-27.09.2019
Katariin Mudist joonistuste- ja animatsiooninäitus "Kõhklejad"

II korrus: kolmas ruum

Otsused on paratamatud. Moodustades inimelu selgroo, avavad ja sulgevad need uksi võimalikke maailmadesse.

Animatsiooni- ja joonistuste näituse “Kõhklejad” keskmes on inimene otsustajana ning küsimused otsustamise olemusest - kuidas otsused kujunevad? Miks otsustamine on vahel nii keeruline, et kõhklused võivad viia paralüüsini? Kuidas viivad otsused ühe kunstiteose kujunemiseni? Mida tähendaks elada maailmas, kus ei ole vaja otsustada?

Autorist:

Tallinnast pärit kunstnik, animaator ja graafiline disainer.

Lõpetanud 2018. aasta kevadel Tartu Kõrgema Kunstikooli meedia- ja reklaamidisaini eriala ning õppinud 2017. aastal Erasmuse programmi raames Budapesti Moholy-Nagy Kunsti ja Disaini Ülikoolis.

2019. aasta sügisel alustab õpingutega EKA Kaasaegse kunsti magistrantuuris.

Voru_Kohklejad_Poster.jpg

 

04.09-27.09.2019
Kõrgema Kunstikooli Pallas meediadisaini ja nahadisaini osakonna näituseprojekt "Puutetundlik"

I korrus: esimene ruum

Näitusel eksponeeritakse meediadisaini osakonna viimaste aastate graafika stuudiumis valminud tudengite teoseid mis on loodud klassikalistes graafikatehnikates (linoollõige, ofort, kuivnõel, kivilitograafia, serigraafia).

Eesmärgiks on tutvustada tudengitele ja laiemale vaatajaskonnale klassikalisi graafikatehnikaid. Sihiks on vaatajasse ja oskusi omandavasse loojanatuuri süstida huvi oma käeliste oskuste arendamise vastu. Tulevasele ja tegutsevale loojale annab oskus ilma digitaalsete vahenditeta realiseerida omi ideid graafikatehnikate kaudu paberil arvutul hulgal lisavõimalusi, tehes sellega oma seisukoha mitmes mõttes puutetundlikuks.

Tänases loomekeskkonnas on oluline osata kombineerida erinevaid professionaalsel tasemel oskusi et teha ennast loetavaks ja märgatavaks. Üheks väljundiks selles protsessis on ka süntees vabagraafikast ja digitaalsest graafilisest disainist mis on meediadisaini osakonnas tähtsamaid valdkondi.

Ühisprojekt nahadisaini osakonna köitekunsti näidetega on loodud toomaks oskusi omandavat loova mõtteviisiga natuuri lähemale meid ümbritsevale maailmale kus eksisteerivad koos erinevad loomisprotsessis kasutatavad tehnikad ja maailmavaated. Köitekunst on oma olemuselt väga tehniline, nõudes tundlikku ja kindlat kätt, samad omadused iseloomustavad ka graafikat. Pannes ühte näituseruumi kokku kaks omavahel esmapilgu erinevat meediumit, saab luua nende kokkupuutepunkti. Selles on esindatud peategelasena paber ja mitte vähemtähtsamana käeline osavus, neid kahte ei saa selle näituse puhul teineteisest eraldada – klassikaliselt on graafika paberil ja klassikalist köidet on ilma paberi olemasoluta keeruline ette kujutada. Nahadisaini osakonna eesmärgiks on näitusega tutvustada ja näidata osakonnas valminud köiteid ja rõhutada köitekunsti osatähtsust meie osakonnas.

Ideede edastamine ja enda tunnetest rääkimine ühtedel vanematel meediumitel nagu seda on paber ja nahk, kasutades klassikalisi tehnikaid, teeb loodu puutetundlikuks ja avab looja tundlikkuse läbi materjali.

K__rgemKunstikoolPallas.jpg

 

Billeneeve
Ines Erlemann
Marje Ernits
Inna Grinchel
Albert Gulk
Anna Hints
Jana Huul
Aapo Ilves
Merle `Merca` Jääger
Ruti Jõgi-Rumvolt
Ove Kalde
Tiia Keskrand
Mariliin Kindsiko
Dmitri Kotjuh
Tanja Kutsjuba
Toomas Kuusing
Maria Laanelepp
Leonhard Lapin
Peeter Laurits
Liia Leppik
Kristjan 'Luix' Luiga
Evelyn Müürsepp
Marge Nelk
Angela Orro
Marja-Liisa Plats
Andrus Raag
Siir `Rebane` Ristikivi
Aivar Rumvolt
Lilian-Hanna Taimla
Tanel Tolsting
Ruth Treimut
Ellen- Reet Türi
Tiit Varblane
Kullar Viimne
Kristina Viin
Sylva Viin
Võru Linnagalerii, Liiva 13, 65609 Võru, tel: 7868671/7828740, faks: 7868672, e-mail: