Info Linnagalerii tegemiste kohta Sinu postkastis.
Täna | Tulekul | Arhiiv
09.01-31.01.2020
Näitus "Mälestusi loomadest"

I ja II korrus

Näitus “Mälestusi loomadest” käsitleb inimese suhet loodusega, liigirikkuse ja jätkusuutlikkuse problemaatikat. Planeedi üha tihedamalt inimestega asustatuks saades suureneb oht ökosüsteemi liigirikkuse ja jätkusuutlikkuse vähenemiseks. Kooslused murenevad ja ökosüsteem on pidevas ümberkorraldumises, mis muudab elukeskkonna mõne liigi jaoks kasutamatuks. Koos isendite arvuga väheneb liikide geenitugevus. Mitmed näitusel kujutatud liike (nagu ka mitmeid neist, keda me ei ole kujutanud) ähvardab oht peatselt üksnes mällu jääda, kui sedagi, kui ei õnnestu arenguid loomadele soodsas suunas pöörata.

Üks moodus tinglikuks säilitamiseks on salvestamine: kaotsimineku eel kasutatakse veel viimaseid võimalusi. Selles osas on visuaalsetel salvestusviisidel traditsioone ja teeneid. Käsitsi tehtud pildilised märkmed on suure tõenäosusega kaamerapõhistest ebatäpsemad, kuid nende eeliseks on vahetu inimlik kogemus, mis võib laieneda ka vaatajale.

Näitus koosneb peaasjalikult joonistustest. Joonistamine on suhteliselt odav ja paindlik tehnika, see ei eelda kalleid vahendeid ega suurt materjalikulu ning selle ökoloogiline jälg on üsna õrn. Peamised kvaliteedid, millega visandlikku, elust (natuurist) joonistamist võib iseloomustada, on ausus ja vahetus. Salvestis võib ilmneda mitmes kihis: nii selle kirjeldamises, mida vaadeldi, kui ka selle, mida kogeti, millele tähelepanu pöörati ja mida üles korjati. Dokumentaalsete märkmete hindamist võib võrrelda antropoloogiliste välitöö märkmetega, mille puhul esitamisviisi peenusest (rafineeritusest) olulisem on teabe tihedus ja kihilisus, avatus “lugemisele” ja tõlgendamisele. Selles kontekstis on müra mitmekihiline ja tihe teave. Vaatajal on võimalik näha mitte üksnes modelli, vaid ka kunstnikku, nende kahe omavahelisi suhteid ja suhteid toimuvasse ning ta pääseb nendele ligi paratamatult läbi enda suhtumiste filtri.

Näituse pealkiri on inspireeritud Uku Masingu tekstist "Mälestusi taimedest" (Ilmamaa, 1996), mis on küll sõnalises vormis esitatud teos, aga räägib sõnadetagustest sündmustest, elamustest ja suhetest. Masing, nagu mitmed teisedki, toob esile liikideüleste suhete emotsionaalset puhtust ja elutoetavust.

Rohkem teavet: Kadri Roosi kadri.roosi@gmail.com 5132016 Margot Kask margot.kask@tlu.ee 5275531

1200x800_MalestusiLoomadest.jpgLisatud failid:


> Vaata näituse pildigaleriid


< Tagasi loetelu juurde
Billeneeve
Ines Erlemann
Marje Ernits
Inna Grinchel
Albert Gulk
Anna Hints
Jana Huul
Aapo Ilves
Merle `Merca` Jääger
Ruti Jõgi-Rumvolt
Ove Kalde
Tiia Keskrand
Mariliin Kindsiko
Dmitri Kotjuh
Tanja Kutsjuba
Toomas Kuusing
Maria Laanelepp
Leonhard Lapin
Peeter Laurits
Liia Leppik
Kristjan 'Luix' Luiga
Evelyn Müürsepp
Marge Nelk
Angela Orro
Marja-Liisa Plats
Andrus Raag
Siir `Rebane` Ristikivi
Aivar Rumvolt
Lilian-Hanna Taimla
Tanel Tolsting
Ruth Treimut
Ellen- Reet Türi
Tiit Varblane
Kullar Viimne
Kristina Viin
Sylva Viin
Võru Linnagalerii, Liiva 13, 65609 Võru, tel: 7868671/7828740, faks: 7868672, e-mail: