Info Linnagalerii tegemiste kohta Sinu postkastis.
Täna | Tulekul | Arhiiv
30.09-30.10.2019
Näitused „Pöörismäe puuslike võim ja vägi" ning "Edgar Valteri kratimaagia“

I korrus: esimene ruum

EdgarValter90_fb.jpg

Näitused „Edgar Valteri kratimaagia“ ja „Pöörismäe puuslike võim ja vägi“ jõudsid avalikkuse ette vanameister Edgar Valteri 90. sünniaastapäevaks, mida tähistati ERMis 20. septembril. Näitused koosnevad seni nägemata-näitamata töödest – kratte kujutavad 13 õlimaali ning Valteri kodutalu õues pesitsenud puuslikest, mis on valminud tema enda kätetööna.

Edgar Valteri kratimaagia“

1990. aastatel hakkas Edgar Valterit mingil hetkel paeluma kratiteema. Valmis 13 õlimaali krattidest, mis raamitud Võru Wermo kapiustesse. Kunstniku sõnul oli krattide maalimine väga lõbus tegevus.

Kõik 13 kratti jõudsid avalikkuse ette Võrus, Karma antikvariaadi seintel. Sealt leidsid kratid endale uue peremehe, kes nad endaga kaasa viis.

Sellega aga Pöörismäe kratimaagia veel ei piirdunud. Raamatus „Isand Tuutu ettevõtmised“ andis kunstniku fantaasia elu krattidest viguriväntadele – Kratu ja Krata. Koos isand Tuutuga võtsid nad ette lennu Krattide Maale abistamaks kratirahvast võitluses ründavate vaenlaste, krookumitega.

Fotode vahendusel on Edgar Valteri kratimaailm jõudnud valminud näitusele. Selle maailma paganlikku tausta tasakaalustab looduslik rist, kus kaks sirget oksaharu on põimunud täiuslikuks kujundiks.

„Pöörismäe puuslike võim ja vägi“

Pöörismäe taluõue kujuteldavat väravat valvas aastaid lohe. Mitme peaga ja õige toekas. Seljas puuslikest kaaskond. Lohe kereks oli saanud Uue-Antsla kalatiigi kaldalt pärit igivana pajupuu poolõõnes tüvi. Lohe pead ning ta turjal koha leidnud puuslikud valmisid Edgar Valteri käe all.

Puuslikke jagus taluõue mujalegi. Kunstnik on rõhutanud: „Paljud säärased metsaleiud on sedalaadi, et loodus on ise kõik valmis teinud, pole vaja kätt külge panna ja „ilusamaks“ teha. Mõni leid kutsub, jah, pisut omalt poolt juurde lisama. Eks ma seda siis teen ka. Aga ega ma loodust ikkagi üle trumbata suuda. Ei lähe läbi.“ Mõnel juhul on tegu olnud konkreetse abilisega. „Kord tõin ühe järve kaldalt kopra näritud notikese. Seda küll nikerdasin pisut peitliga takka. Tema väärtus minu silmis on, et kobras andis mulle tooriku. Ühistöö nii-öelda.“ Nõnda sündisid kõik Pöörismäe puuslikud. Erilise võimu ja väega, mille neile loodus oli kaasa andnud.

Lohe aeg sai otsa varsti pärast Edgar Valteri lahkumist. Aga puuslikud jäid. Õuevalvurid, lõkkevalvurid, majahaldjas… Nad püüavad täita oma kohuseid auväärsele eale vaatamata.

Külli Leppik

Edgar Valteri pärandi hoidja

* * *

Edgar Valter

21. september 1929 – 4. märts 2006

Edgar Valter oli kunstnik, karikaturist ja kirjanik. Vabakutselise kunstnikuna illustreeris ta enam kui 250 raamatut. Kirjanikuna ilmus temalt 15 lasteraamatut, millest tuntuimad on lood pokudest. Tema karikatuure on avaldanud paljud ajakirjad ja ajalehed. Vähem tuntud on Valteri maalilooming, mis on aga oma värvi- ja kujundivalikult ääretult mitmekesine ning fantaasiarikas.

Aastal 1996 kolis kunstnik Tallinnast Pöörismäele, Lõuna-Eesti looduse keskele. Pöörismäe talu sai paigaks, kus Valter oli õnnelik, on öelnud tema kasututar Külli Leppik. Seal valmis suur osa tema autoriloomingust.> Vaata näituse pildigaleriid


< Tagasi loetelu juurde
Billeneeve
Ines Erlemann
Marje Ernits
Inna Grinchel
Albert Gulk
Anna Hints
Jana Huul
Aapo Ilves
Merle `Merca` Jääger
Ruti Jõgi-Rumvolt
Ove Kalde
Tiia Keskrand
Mariliin Kindsiko
Dmitri Kotjuh
Tanja Kutsjuba
Toomas Kuusing
Maria Laanelepp
Leonhard Lapin
Peeter Laurits
Liia Leppik
Kristjan 'Luix' Luiga
Evelyn Müürsepp
Marge Nelk
Angela Orro
Marja-Liisa Plats
Andrus Raag
Siir `Rebane` Ristikivi
Aivar Rumvolt
Lilian-Hanna Taimla
Tanel Tolsting
Ruth Treimut
Ellen- Reet Türi
Tiit Varblane
Kullar Viimne
Kristina Viin
Sylva Viin
Võru Linnagalerii, Liiva 13, 65609 Võru, tel: 7868671/7828740, faks: 7868672, e-mail: