Info Linnagalerii tegemiste kohta Sinu postkastis.
Täna | Tulekul | Arhiiv
25.06-30.07.2018
Teppo lõõtsamängimise ajalugu

I korrus: esimene ruum

Näituse „Lõõtspillide võistumängimine August Teppo mälestuseks Võrus ” eesmärgiks on väärtustada ja jäädvustada Võrumaa ühe kuulsaima pillimeistri auks 1971. aastal ellukutsutut üritust, mis jõuab 2018. aasta suvel väärika, 30-nda juubelini.

Pillimeister August Teppol ja tema lõõtsapärandil on väga eriline koht nii Võrumaa, kui kogu Eesti kultuurielus. Seda on ka vääriliselt hinnatud: 2012. aastal kanti teppo-tüüpi lõõtspilli valmistamine ja mängimine Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse, 2017. aastal valis kultuurpärandi aasta juhtnõukogu koos muinsuskaitseametiga August Teppo 2018. aasta kultuuripärandi üheks aasta „näoks“. Üheks olulisemaks pärandiks võib aga lugeda ka tema mälestuseks korraldatavat võistumängimist teppo tüüpi lõõtspillidel.

August Teppo mälestuseks toimunud võistumängimiste ajalugu kandub aastasse 1971, kui Võru RSN Täitevkomitee kultuuriosakonna juhataja Ilmar Kudu eestvedamisel toimus 5. juunil, Võru kultuurimajas Kannel esimene võistumängimine. See kestis 2 - 3 tundi, mängijaid hindas žürii . Hiljem mindi Loosu külla August Teppo tallu, kus pillimänguga avaldati austust pillimeistrile.

Sarnase formaadiga on üritus jätkusuutlik olnud 46 aastat. Järjepidevalt on see toimunud 1995. aastast alates, kui üritus lisati Võru Folkloorifestivali programmi. Nende aastate jooksul on võistumängimisi väisanud kogu eesti lõõtspillimängijate paremik ning kroonitud on 4 Lõõtsakuningat. Kuid kes ja millal osalesid? Milliseid lugusid, millistel pillidel mängisid? See on nii Võrumaa kui kogu Eesti jaoks pärand mis väärib jäädvustamist.

20 tahvlist koosnev näitus avatakse Võru Linnagaleriis 25. juunil. Näitus jääb avatuks 30.juulini . Sellesse ajavahemikku jääb ka 30. korda toimuv võistumängimine ning samuti kaks suuremat rahvarohket üritust: XXIV Võru pärimustantsu festival ning ja Võru linna lastefestival.

Pärast selle ajavahemiku lõppu arvatakse näitus MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu hallatava Lõõtsamuuseumi püsiekspositsiooni hulka.

Lõõtsamuuseum asub Võrumaal, Loosu külas, pillimeistri kodutalu, Tigase talu 19. sajandist pärit rehehoones. Muuseumihoone on saanud kasutusloa oktoobris 2013 a. Külastajatele avati muuseum augustis 2014.a. Muuseumi valmimist on eestvedanud MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu. MTÜ A. Teppo Lõõtsatalu eesmärgiks on A. Teppo lõõtsapärandi uurimine, säilitamine ning eksponeerimine.

Lisainfo www.lootsalau.ee> Vaata näituse pildigaleriid


< Tagasi loetelu juurde
Billeneeve
Ines Erlemann
Marje Ernits
Inna Grinchel
Albert Gulk
Anna Hints
Jana Huul
Aapo Ilves
Merle `Merca` Jääger
Ruti Jõgi-Rumvolt
Ove Kalde
Tiia Keskrand
Mariliin Kindsiko
Dmitri Kotjuh
Tanja Kutsjuba
Toomas Kuusing
Maria Laanelepp
Leonhard Lapin
Peeter Laurits
Liia Leppik
Kristjan 'Luix' Luiga
Evelyn Müürsepp
Marge Nelk
Angela Orro
Marja-Liisa Plats
Andrus Raag
Siir `Rebane` Ristikivi
Aivar Rumvolt
Lilian-Hanna Taimla
Tanel Tolsting
Ruth Treimut
Ellen- Reet Türi
Tiit Varblane
Kullar Viimne
Kristina Viin
Sylva Viin
Võru Linnagalerii, Liiva 13, 65609 Võru, tel: 7868671/7828740, faks: 7868672, e-mail: