Info Linnagalerii tegemiste kohta Sinu postkastis.
Täna | Tulekul | Arhiiv
12.09-17.10.2006
Ilmar Kruusamäe aktimaalide näitus "N-aine"

II korrus: teine ruum

Näituse avamine 12. septembril kell 18.00!
Osa näitusel eksponeeritud maalidest on ka müügil!
Küsida galeristi käest! (Katrin Ruus 56502721)

----------------------
ILMAR KRUUSAMÄE, sündinud 15.07.1957 Tartus

Töötab vabakutselise kunstnikuna, juhendab Tartu Ülikooli joonistusstuudiot

Alates 1988 Eesti Kunstnike Liidu liige
1988. aastal asutas koos Peeter Alliku, Albert Gulgi ja Priit Pangsepaga Kursi Koolkonna, mis on tänaseni tuntumaid Eesti kunstirühmitusi.

Ilmar Kruusamäe jõudmine kunstiellu sai võimalikuks tänu legendaarsele TRÜ kunstikabinetile, mis alternatiivse kunstiõppeasutusena võimaldas läbida akadeemilist metoodikat ning eksperimentaalsemaid otsinguid miksiva kunstistuudiumi. Toonase juhendaja Andrus Kasemaa käe all kasvas 1970. aastate lõpul üles põlvkond, mida hilisem kriitika on üldistatult nimetanud hüperrealismi Tartu laineks. Eristaatuslik ning ambivalentseid hinnanguid pälvinud seisund eesti kunstiajaloos saavutati ortodoksse hüperrealismi külmast ja kainest momentvõttest erineva, metafoori- ja sümbolirikka literatuursuse ning lavastuslikkusega. Foto oli vaid abivahendiks kujutatava võimalikult natuuritruul edastamisel, millega liideti ka abstraktset maalikeelt ning vabamat pintslitööd.

Kruusamäe alustas figuraalkompositsioonidega, kus tähelepanu köidab pigem popilik kujund ja temaatika, milleks on 1980. aastate põlvkond ja kontekst. Kõigele on lisatud varjamatu iroonia ümbritseva suhtes ning absurdinüanss mõne ootamatu tausta või sümboli sissetoomise näol, võimendades oma seisukohti läbi värvisümboolika, mis annab rõhu jutustatavale.

Teiseks loomingusuunaks varastel kaheksakümnendatel olid Viljar Valdi pseudonüümi all valminud linnavaated aastatest 1980-1984 – jõulised ja põnevad kadreeringud Tartu motiividest, mis on eesti hüperi stiilipuhtaimad näited. Semantiline väli Valdi maalidel kannab endas 1980. aastate alguse märke okupatsioonitingimustes laastunud rahvuskultuuri keskusest.

Viimastel aastatel on kunstniku nö firmamärgiks hiiglaslikud karakterportreed kultuuritegelastest (Kursi koolkonna liikmed, Hando Runnel, Sven Kivisildnik, Arvo Kukumägi, Matti Milius, Valdur Ohakas, Alfred Kongo, Andrus Kasemaa, Ants Juske jpt.).

Portreede kõrval on eesti kunstimaastikul teenimatult varju jäänud 80-ndate keskpaigast alguse saanud allegooriliste loomamaalide sari, mis aga pöördvõrdeliselt on seda suuremat tähelepanu leidnud mitmete väliskuraatorite silmis. Loomapilte leidub Osaka Kaasaegse Kunsti Keskuses Jaapanis, Henie-Onstadi Kunstikeskuses Oslos, Alexandre Galerii Pariisis, aga ka erakogudes Saksamaal, Norras, Rootsis, Soomes.

Loomingut läbiva joonena jõuab siiagi kunstniku absurditunnetus ja boshilik grotesk. Teemaks endiselt kunstnikku köitev inimloomus. Paranoilise tsensori eest peidetud vihjed 1980-ndate alguse töödes asenduvad karikatuursete otseütlevate jutustustega „loomade farmist“.

Külli Aleksanderson
Tartu Kunstnike Liidu galerist

Artikkel:
Ilmar Kruusamäe näituse aineks Kandles on N-aine
http://vorumaateataja.ee/?a=uudised&b=4946



> Vaata näituse pildigaleriid


< Tagasi loetelu juurde
Billeneeve
Ines Erlemann
Marje Ernits
Inna Grinchel
Albert Gulk
Anna Hints
Jana Huul
Aapo Ilves
Merle `Merca` Jääger
Ruti Jõgi-Rumvolt
Ove Kalde
Tiia Keskrand
Mariliin Kindsiko
Dmitri Kotjuh
Tanja Kutsjuba
Toomas Kuusing
Maria Laanelepp
Leonhard Lapin
Peeter Laurits
Liia Leppik
Kristjan 'Luix' Luiga
Evelyn Müürsepp
Marge Nelk
Angela Orro
Marja-Liisa Plats
Andrus Raag
Siir `Rebane` Ristikivi
Aivar Rumvolt
Lilian-Hanna Taimla
Tanel Tolsting
Ruth Treimut
Ellen- Reet Türi
Tiit Varblane
Kullar Viimne
Kristina Viin
Sylva Viin
Võru Linnagalerii, Liiva 13, 65609 Võru, tel: 7868671/7828740, faks: 7868672, e-mail: