Info Linnagalerii tegemiste kohta Sinu postkastis.
Täna | Tulekul | Arhiiv
21.06-09.07.2010
Mehhiko kunstnik Leno Morfin Eestis!

II korrus: teine ruum

Mehhiko kunstniku Leno Morfini isiknäitus Võru Linnagaleriis 21.06- 09.07

Näitus avatakse 21.06 kell 18.00

22.06 kell 11.00 juhendab Leno Morfin laste veemaali töötuba! etteregistreerimine: jana. huul@vorukannel.ee

22.06 kell 20.00 toimub Võru Kultuurimajas Kannel Mehhiko filmiõhtu.

Kõik üritused tasuta!!!

 

Rahvusvaheliselt tunnustatud mehhiko kunstniku kutsumine Eestisse ja tema laiem tutvustamine Kesk-Ameerika kultuuriprojekti raames Võrus, Tartus, Viljandis, Tallinnas ja Jänedal ajavahemikul juuni – august 2010.

Projekti kokkuvõte:
Eestit külastab mehhiko kunstnik Leno Morfin. Visiidi käigus valmib tema uus maalikogu, mida seejärel eksponeeritakse näituseturneel viies maakonnas. Morfini maale saadab maia-kitshee poeedi, Humberto Ak´abali luule eestikeelses tõlkes. Ühes kunstinäitusega toimub kolme kuu jooksul rida avalikke üritusi, loenguid, luule- ja filmiõhtuid; tutvustatakse Mehhiko ja laiemalt Kesk-Ameerika kultuuri, tema põlisrahvaid ning nende elutervet maailmatunnetust. Arendatakse kultuurikontakte, vahetatakse kogemusi kunsti- ja kirjandusloome vallas, leitakse mõttekaaslasi vaimse identiteedi hoidmisel.


Projekti koordineerib: Võru Linnagalerii

Koostööpartnerid: Tartu Loomemajanduskeskus, Pärimusmuusika Ait (Viljandi) Galerii Aatrium (Tallinn), Hispaania Maja (Tallinn), Jäneda Mõis, Jäneda Klaasgalerii.
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu, Jalisco osariigi kultuurisekretariaat (Mexico), Scanimpex OÜ, Pakendikeskus OÜ, Võru Linavabrik, Bloom OÜ, Jäneda Mõis, Sihtasutus Tampere Maja, Külalistemaja Rändur.

Projekti üldised eesmärgid:
Hoida, arendada ning levitada kunsti ja kirjanduse traditsioone Eestis.
Rõhutada elava pärimuskultuuri väärtust ning olulisust rahvana püsimiseks ja jätkusuutlikuks arenguks.
Tutvustada eesti inimestele kaasaegset mehhiko maalikunsti ning Kesk-Ameerika põlisrahvaid läbi nende loome, kirjanduse ja kultuuri, aidates nii kaasa kohaliku kultuurielu mitmekesisusele ja vaheldusrikkusele.
Julgustada eesti loomeinimesi uute loominguliste võimaluste otsingutele ja eksperimentidele, varustada neid värksete ideede ja lahendustega.
Elavdada rahvusvahelist kunsti- ja kirjandusalast suhtlust.
Korraldada arendavaid avalikke üritusi, loenguid, õpitubasid, filmiõhtuid jms.

Projekti otsesed eesmärgid:
Kolme kuu jooksul viia ellu Leno Morfini külalisnäituste kava koos sellega seonduva Kesk-Ameerika kultuuriprogrammiga üle Eesti järgmistes asutustes: Võru Linnagalerii, Viljandi Pärimusmuusika Ait, Tartu Loomemajanduskeskus, Galerii Aatrium ja Hispaania Maja Tallinnas, Jäneda Klaasgalerii.
Tõlkida ja tutvustada esimest korda Eestis Guatemaala kirjanik Humberto Ak`abali väärikat luuleloomingut, andes ühelt poolt panuse käesoleva lugemisaasta püüetele, teisalt võimaldada eestlastel end ära tunda selles kodu ja keskkonda väärtustavas looduslähedases maailmatunnetuses. Tuua veelgi lähemale nihet meie teadvuses ja südames oma juurtele.
Näituste ja kultuuriprogrammi kaudu pakkuda eesti inimestele vahetut elamust ja uusi teadmisi Kesk-Ameerika rahvastest ning nende kultuuri ja loomingu eripäradest, rikastada maailmapilti ja tõsta kultuuritundlikkust .
Tõsta teadlikkust mõtlemise ja kultuuride mitmekesisuse teemal ning teadvustada vajadust kaasaaegses ühiskonnas parema vastastikkuse tundma- ja mõistmaõppimise järele.
Elavdada Eesti - Mehhiko suhteid, luues kontakte loomeinimeste, kultuuriasutuste, muuseumide jms vahel.
Ühisprojekti kaudu arendada eesti kunstigaleriide ja kultuuriasutuste omavahelist koostööd.
Elavdada näituste ja kultuuriprogrammi abil kohalike elanike huvi galeriide ja kultuuriasutuste tegemiste vastu.
Tuua kokku ja tugevdada veelgi kohaliku kunsti- ja kirjarahva ning kultuurihuviliste omavahelist suhtlust ja läbikäimist, koostööd ning uute ideede jagamist.


Projekti loominguline kontseptsioon ja kirjeldus:

Tuntud Mehhiko kunstnik Eestis
Leno Morfin – maalikogu „Jäljed. Jäljetult siin ja praegu“
Saatetekstid maia-kitshee poeedilt Humberto Ak`abal (esmakordselt eesti keeles).

On looduse jäljed ja loomise jäljed. Mõtete, soovide, unede jäljed. Tundejäljed ja mälujäljed... värvi jäljed lõuendil... Leno maalid ei kujuta, kujutle, ilusta ega dekoreeri. Leno ei maali asju, ta maalib meeleolusid ja midagi veel. Tema lõuend on ekraan kosmilise projektori valguses. Sinna tuleb see, mis parasjagu tähtis on ülavalt vaadates, suures plaanis. Leno ei vaja maalimiseks vaadet, tema maalid ise on vaade availma, avatud ja avastamata ilma. See mees on unenäopüüdja. Ja see kõik on siin ja praegu. Jäljetult muutuv ja uus.
Näitusel käime kahe tundliku looja jälgedes kaugelt Kesk-Ameerikast kaarega koju omaenda juurte juurde, sügavale südame sisse.
21. juuni – 9. juuli Võru Linnagalerii
10 – 18. juuli – Pärimusmuusika Ait (Viljandi)
11. juuli – 25. juuli. Tartu Loomemajanduskeskus
26. juuli – 9 august – Galerii Aatrium, Hispaania Maja
13 – 27 august – Jäneda Klaasgalerii


Leno Morfin sündis 1954. aastal Mehhikos, Pihuamo nimelises külakeses Sierra Madre mäeahelikus. Alustanud oma avalikku kunstnikuteed skulptorina, on ta nüüdseks laiemalt tuntud maalikunstnikuna. Viimase 15 aasta jooksul on Morfin avanud arvukalt näitusi üle maailma, Euroopas, Hiinas ja Ameerika Ühendriikides . Praegu elab kunstnik Mehhikos Puerto Vallartas ning on otsustavalt pühendanud oma elu loomingule. Tema maalid on elamus. Puhaste värvide ja haaravate kujunditega abstrakt, isiklik ja emotsionaalne. Kasutab palju suurt formaati. Viimased tööd ja tegemised kajastuvad kodulehel www.lenomorfin.com, kust leiab ka kunstniku eluloo ning olulisemad näitused.
Leno Morfini maale saadab näitustel maia-kitshee poeedi, Humberto Ak`abal`i luule esmakordselt eestikeelses tõlkes. Ak´abal sündis 1952. aastal Guatemaalas Momostenango nimelises mägikülas, ta esindab ühte kahekümne ühest maia põlisrahvast riigis. Alates 1990. aastast on Ak`abalilt ilmunud 15 luulekogu ja 12 isiklikku antoloogiat. Talle on omistatud mitmeid rahvusvahelisi luuleauhindu ja tema loomingut on praeguseks tõlgitud juba prantsuse, inglise, itaalia, saksa, hollandi, portugali, katalaani, rootsi, heebrea, jaapani ning ungari keelde. See põlisameeriklasest autor on osalenud luulefestivalidel Euroopas, Aasias ja Ameerikas. Humberto Ak`abali kitshee- ja hispaania keeles kirjutatud looduslähedane luule kõlab eestlasele võibolla ootamatultki koduselt, toob äratundmise mitmetes läbivates teemades, nagu ka vormis, selle värskendavas lihtsuses. Ak`abali luule on sama loomulik nagu elu ise. Tema keel on looduse keel, millel puudub kunstlik keerukus; ta paneb hoopis tundma, kuidas sõna on sama reaalne ja päris nagu linnulaul või puulehtede sahin. Ak`abali luuleloomingus avaldub kitshee rahva põline omailm ning autori sügav keeleline ja kultuuriline tundlikkus. Kitsheedelt, Kolumbuse eelse Ameerika põliskultuurilt jõudis eesti lugejani 1999. aastal Ruth Liase vahendusel pühade loomismüütide kogu „Popul Vuh“.
Oma esmakordsel tutvustamisel Eestis pannakse need kaks loojat, Leno Morfin ja Humberto Ak`abal, ühte saali kokku kõlama ning aimata on, et üksteist täiendades toovad nad meieni suure sõõmu Kesk-Ameerika ürgset elutunnet kaasajas.
Ak´abali loomingut tutvustatakse lisaks eksponeeritud luuletustele näitusepaikadel veel ettekannete kaudu, kõneldes ühtlasi ka kitshee maiadest, nende käekäigust ja elu-olust tänapäeval.
Näitustega kaasnevas kultuuriprogrammis tuleb juttu veel teisestki Kesk-Ameerika põlisrahva killust, huicholidest ja nende kultuurist. Yurata huicholi kogukonnast tuuakse kaasa selle rahva hinnatud ehtekunsti, tutvustatakse nendega seotud traditsioone, vanu uskumusi ja sümboolikat. Vaadatakse pilte neist, nende külast ja tegemistest.
Ühes Leno Morfini kunstiloomega leiab projekti käigus Eestis tutvustamist nii tervelt kaks Kesk-Ameerika põlisrahvast oma erilise tõelusetunnetusega. See on toeks, annab mõtteainet, jõudu ja äratundmist meie oma põlisest ja kohalikust kultuurist hoolijaile.
 > Vaata näituse pildigaleriid


< Tagasi loetelu juurde
Billeneeve
Ines Erlemann
Marje Ernits
Inna Grinchel
Albert Gulk
Anna Hints
Jana Huul
Aapo Ilves
Merle `Merca` Jääger
Ruti Jõgi-Rumvolt
Ove Kalde
Tiia Keskrand
Mariliin Kindsiko
Dmitri Kotjuh
Tanja Kutsjuba
Toomas Kuusing
Maria Laanelepp
Leonhard Lapin
Peeter Laurits
Liia Leppik
Kristjan 'Luix' Luiga
Evelyn Müürsepp
Marge Nelk
Angela Orro
Marja-Liisa Plats
Andrus Raag
Siir `Rebane` Ristikivi
Aivar Rumvolt
Lilian-Hanna Taimla
Tanel Tolsting
Ruth Treimut
Ellen- Reet Türi
Tiit Varblane
Kullar Viimne
Kristina Viin
Sylva Viin
Võru Linnagalerii, Liiva 13, 65609 Võru, tel: 7868671/7828740, faks: 7868672, e-mail: