Info Linnagalerii tegemiste kohta Sinu postkastis.
Täna | Tulekul | Arhiiv
19.04-07.05.2010
Markus Kasemaa isiknäitus "Figuurid 0.9"

I korrus: esimene ruum

Markus Kasemaa isiknäitus “Figuurid 0.9” Võru Linnagaleriis
19.04.10 – 07.05.10


19. aprillil 2010 kell 18 avatakse Võru Linnagaleriis Markus Kasemaa arvutimaalide näitus „Figuurid 0.9“.
Kuigi näitusel „Figuurid 0.9“ kujutatu on küllaltki realistlikus võtmes, on tegu siiski taotluslikult ebamääraste alateadvuse peegeldustega. Kasemaa ei taha taotluslikult oma teoseid (liiga täpselt/üheselt) tõlgendada – see piiraks oluliselt teisi võimalikke interpretatsioone. Seepärast ei ole töödel ka traditsioonilisi pealkirju, vaid pigem üldistavad kirjeldused – nii on igal külastajal võimalus leida oma nägemus. Näiteks kaebas üks valvas linnakodanik Tartu linnavalitsusele, et üks Kasemaa teos propageerib terrorismi, samas kui kunstnik ise leidis teoses (sel hetkel) hoopis isamaalis-patriootlikke ideid.
Väga üldistatult öeldes käsitleb Kasemaa väljapandud teostes nii inimsuhteid ja -olemust kitsamas indiviidi mastaabis kui ka sootsiumit laiemalt - olgu selleks siis massikultuurid, poliitika, globaalne vägivald, militaarsus, religioonid, jne. Teemad on mõlemal puhul üsna kattuvad. Samuti on vihjeid Eesti ja ka (Ida)Euroopa traumaatilisele ajalookogemusele - võimalik, et tulenevalt sellest on seeria pälvinud positiivset tähelepanu ka ida pool piiri.
Mitmed figuurid mõjuvad ehk esmapilgul ärritavatena, ometi ei ole kunstniku jaoks tegu oma olemuselt depressiivsete teostega. Nende eesmärgiks on pigem eluterve iroonia ja grotesk. Tegu ei ole ka (vist) konkreetsete isikutega, vaid pigem figuursena visualiseeritud üldisemate teemadega. Seetõttu ei ole figuuridel ka nägusid.

Käesoleval näitusel on eksponeeritud seeriale „Figuurid“ aluse pannud esimesed, akrüültehnikas maalid. Hilisemate tööde puhul on Kasemaa lähenenud tehnikale paindlikumalt - lisaks „puhtale kunstile“ on üheks missiooniks vastanduda laialt levinud käsitöö- ja originaalikultusega. Kasemaa arvates ei ole väärtuseks mitte tehnika/materjal, vaid pildi sisu/idee. „Ei ole ju eriti oluline, kas romaan on kirjutatud käsitsi, trükimasinal või arvutil. Viimase aja tööde puhul asub „originaal“ arvuti kõvakettal ja väljund reaalsusse tuleneb sõltuvalt konkreetsest projektist. Samamoodi valin ka näitusepaiku – tavapärastele galeriidele eelistan kaubanduskeskusi, teatri- ja kontserdimaju, kultuurikeskusi, asutusi-ettevõtteid, linnaruumi, virtuaalset keskkonda – ehk siis paiku kus inimesed tegelikult liiguvad-viibivad“, räägib Kasemaa oma kunsti kohta. Näiteks on ka enamike käesoleva näituse teoste digiversioone näidatud hiiglaslike bänneritena majaseintel, kleebistena kaubanduskeskuste automaatustel, lameskulptuuridena linnaruumis, kujutistena virtuaalmaailmas (Secondlife), tavapärasemate näitustena nt kaubanduskeskustes jne. Selline lähenemine annab oluliselt paindlikumad võimalused ka näituste korraldamise mõttes – näiteks on samad teosed olnud korraga eksponeeritud Eestis, Soomes ja Venemaal. Ka praegu on üks näitus üleval Assooridel.

“Figuure” on varem näidatud mitmetel näitusel nii Eestis kui väljaspool ning see on saanud ka korduvalt rahvusvahelise tunnustuse osaliseks. 2008. aastal Peterburis tuntud Maneezhi kunstikeskuses toimunud I Balti Kaasaegse Kunsti Bienniaalil valiti seeria seitsme parima ekspositsiooni hulka. 2009. aasta kevadel tuli Tampere Moodsa Kunsti muuseumi poolt korraldatud avaliku ruumi kunstiteose konkursi võit. 2009. aasta sügisel pälvis seeria Kiievis toimunud gigantlikul kunstinäitusel Ukrainian Art Week 3. koha eksperimentaalgraafika kategoorias. Käesoleva aasta jaanuaris pääses valik “Figuure” Veneetsias toimunud kõrgetasemelise kunstikonkurss-näituse “Arte Laguna Prize” finaalnäitusele.

Markus Kasemaa tänab Eesti Kultuurkapitali, Eesti Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgruppi, Tartu Kultuurkapitali ja Tartu linna.

Näitus ootab huvilisi esmaspäevast reedeni kell 12 – 18:30 kuni 07. maini 2010. Näituse külastamine on tasuta.


 

 > Vaata näituse pildigaleriid


< Tagasi loetelu juurde
Billeneeve
Ines Erlemann
Marje Ernits
Inna Grinchel
Albert Gulk
Anna Hints
Jana Huul
Aapo Ilves
Merle `Merca` Jääger
Ruti Jõgi-Rumvolt
Ove Kalde
Tiia Keskrand
Mariliin Kindsiko
Dmitri Kotjuh
Tanja Kutsjuba
Toomas Kuusing
Maria Laanelepp
Leonhard Lapin
Peeter Laurits
Liia Leppik
Kristjan 'Luix' Luiga
Evelyn Müürsepp
Marge Nelk
Angela Orro
Marja-Liisa Plats
Andrus Raag
Siir `Rebane` Ristikivi
Aivar Rumvolt
Lilian-Hanna Taimla
Tanel Tolsting
Ruth Treimut
Ellen- Reet Türi
Tiit Varblane
Kullar Viimne
Kristina Viin
Sylva Viin
Võru Linnagalerii, Liiva 13, 65609 Võru, tel: 7868671/7828740, faks: 7868672, e-mail: