Info Linnagalerii tegemiste kohta Sinu postkastis.
Täna | Tulekul | Arhiiv
17.03-11.04.2008
Jorma Rautapää fotonäitus "Purjede ilu"

I korrus: esimene ruum


"Olles sündinud aastaid tagasi Soomes Helsingis ja olles piisavalt kaua teeninud riigiametnikuna, on mul nüüd võimalus veeta aega täpselt nii, nagu ise tahan - vähemalt teoreetiliselt. See näitus on sündinud minu pikaajalisest huvist paatide, purjetamise ja mere vastu. Paatide pildistamisega tegin algust 1970ndatel aastatel, alguses pildistasin üsna juhuslikult, hiljem juba süstemaatiliselt. Soomes kasvas huvi klassikaliste paatide vastu märgatavalt 1980ndate aastate keskel.

Puidust paatide kõrghooaeg on kestnud nüüd üle kümne aasta ning nii mõnedki osavad paadimeistrid on restaureerinud hulga vanu ilusaid paate. Igal aastal saavad puidust paatide ja purjelaevade omanikud kokku mitmel regatil ja üritusel, mis leiavad aset erinevates kohtades piki Soome rannajoont ning saarestikes. Suurim, üle kolmesaja osavõtjaga puidust jahtide võistlus, "Viaporin Tuoppi" ('Viapori karikas'), toimub iga aasta augustis Helsingis. Miks ma pildistan paate? Purjed on meremaastiku lahutamatu osa ning purjepaadid kannavad tuhandete aastate pikkust traditsiooni, tehes inimesel võimalikuks liikuda Looduse poolt seatud tingimustel. Meie päevil on see kahjuks üks inimkonna hääbuvatest oskustest. Klassikalised puupaadid on märk sellest, kuidas inimene on õppinud puitu vormima nii, et tulemus on vastupidav, praktiline, aga samas imeilus.

Märkasin õige pea, et mitte keegi selles vallas aktiivselt ei tegutse, mistõttu on mind pildistama ajendanud ka vajadus dokumenteerida klassikalisi paate, regatte, üritusi ja üldse kõike, mis on kuidagi purjetamisega seotud.
Nii olen osa võtnud paljudest purjespordi võistlustest ja paadinäitustelt Põhjamaades. Minu arhiivis on umbes 600 fotot purjepaatidest, purjelaevadest ja puidust mootorpaatidest. Neid pilte on kasutatud ajakirjades, raamatutes, näitustel ja loomulikult on igal paadiomanikul hea meel saada foto oma paadist. Olen püüdnud teha pilte kui portreesid paatidest, mitte kui dramaatilisi stseene lendavast vahust või rebenenud purjedest. Merel pildistamine on tehniliselt keerukas ülesanne. Valgete purjede, sinise taeva ja tumeda mere terav kontrast põhjustab raskusi nii filmile jäädvustamisel kui ka töötlemisel. Läbi katsete ja eksituste on tehnika arenenud tänapäevasele tasemele.
Mul on väga hea meel, kui mu pildid on vaatajas äratanud pisut huvi purjetamise ja paatide vastu!"

Jorma Rautapää

Tehnika ja meetodid:
Fotoaparaadid: Nikon F70 diapositiivide ja Leica M2 mustvalgete fotode tegemiseks
Filmid: Fuji Sensia 100 ja Kodak TMAX 100 mustvalge
Skaneerimine: Fotopulssi OY Helsingis, kasutab Kodak PhotoCD süsteemi
Väljaprindid: Canon 8200 Photoprint, Olmec paber värviliste piltide tegemiseks ja vanad head käsitsi tehtud mustvalged tõmmised.


Näitust vahendab Soome Instituut
http://www.finst.ee/


< Tagasi loetelu juurde
Billeneeve
Ines Erlemann
Marje Ernits
Inna Grinchel
Albert Gulk
Anna Hints
Jana Huul
Aapo Ilves
Merle `Merca` Jääger
Ruti Jõgi-Rumvolt
Ove Kalde
Tiia Keskrand
Mariliin Kindsiko
Dmitri Kotjuh
Tanja Kutsjuba
Toomas Kuusing
Maria Laanelepp
Leonhard Lapin
Peeter Laurits
Liia Leppik
Kristjan 'Luix' Luiga
Evelyn Müürsepp
Marge Nelk
Angela Orro
Marja-Liisa Plats
Andrus Raag
Siir `Rebane` Ristikivi
Aivar Rumvolt
Lilian-Hanna Taimla
Tanel Tolsting
Ruth Treimut
Ellen- Reet Türi
Tiit Varblane
Kullar Viimne
Kristina Viin
Sylva Viin
Võru Linnagalerii, Liiva 13, 65609 Võru, tel: 7868671/7828740, faks: 7868672, e-mail: