Info Linnagalerii tegemiste kohta Sinu postkastis.
Täna | Tulekul | Arhiiv
11.01-05.02.2021
Katrina Kolgi isiknäitus „Naine ja hunt“

I korrus: esimene ruum

Kolk.jpg

“ Naine ja Hunt ”. Näituse keskmes on kunstniku kujutatud erinevad naise ja hundi arheotüüpid, muinasjutud, aga ka kunstniku enda suhe naiseks olemisega.

“Kus me ka ei viibiks, ikka luurab meid tema vari, mis ilmselgelt on neljajalgne” Clarissa Pinkola Estés (“Naised, kes jooksevad huntidega”)

Aja jooksul on nii hundis kui ka naises nähtud mõlemat: nii koduarmastava lojaalsuse sümbolit kui ka agressiivset ohtu.

Paljud Lääne müüdid ja muinasjutud pajatavad lugusid metsas elavatest ohtlikest huntidest kui ka metsikutest naistest.

Igatsus hundi ja tema hingemaastiku järele on igavene. Kord on punamütsike hundi nahas, kord kavaldab hundi üle, kord aga igatseb hunti, kuid alati on tal ema tehtud moos korvis.

Kitsbergi “Libahundis” on just vabadusjanune heasüdamlik Tiina, kes igatsusest metsikusse loodusesse jookseb, kuid sellegipoolest alati koju tuleb ja traagika läbi armastatu käte vahel sureb. Eesti vanarahva uskumuste kohaselt võis libahundiks saada nii nõia loitsimise kui ka ise täiskuu ajal maagilisi toiminguid läbi viies või öösel metsas uidates. Polaarne nagu hunt või libahunt, kujutab naine endast nii eluhaprust ja üüratut jõudu aga ka inimhinge sügavamat igatsust ürgse ja müstilise järele. Nii leiame nii hundis kui ka naises nii vabadusejanu, uudishimu kui meeletut empaatiavõimet, aga ka midagi tundmatut.

Kord on hunt meie vaenlane, kord meie sõber Kreeka mütoloogias leiame vankumatult truusid hunte järgimas peajumalate nagu Artemise, Appoloni ja Zeusi otsuseid ja tihti neid endeid.

Paljudes põlisrahvaste jutustustes on just hunt see, kes on esindatud esivanema hingena või jumaliku emakese maa nõuandjana. Lääne kultuuriruumist leiame lugusid hüljatud beebidest, kes just hundiema kaastunde ja hoole all üles on kasvanud: Romulus ja Remulus, Mowgli jne ja kes hiljem oma hundirännakule satuvad, et seeläbi tõusta kangelaseks.

Üksildane nagu hunt. Toob just hunt välja inimhinge sisemise kõrvalekaldliku loomuse, naturaalse seisundi ja võitluse tasakaalu nimel: kus vastamisi on nii hea ja kuri, haprus ja julgus, eraklikkus ja seltslikkus jne. Jääb vaid küsimus: kes võidab?... “Naine ja Hunt” on Katrina Kolki kuues isikunäitus ja teine, mis on eksponeeritud Võru Linnagaleriis.Lisatud failid:

< Tagasi loetelu juurde
Billeneeve
Ines Erlemann
Marje Ernits
Inna Grinchel
Albert Gulk
Anna Hints
Jana Huul
Aapo Ilves
Merle `Merca` Jääger
Ruti Jõgi-Rumvolt
Ove Kalde
Tiia Keskrand
Mariliin Kindsiko
Dmitri Kotjuh
Tanja Kutsjuba
Toomas Kuusing
Maria Laanelepp
Leonhard Lapin
Peeter Laurits
Liia Leppik
Kristjan 'Luix' Luiga
Evelyn Müürsepp
Marge Nelk
Angela Orro
Marja-Liisa Plats
Andrus Raag
Siir `Rebane` Ristikivi
Aivar Rumvolt
Lilian-Hanna Taimla
Tanel Tolsting
Ruth Treimut
Ellen- Reet Türi
Tiit Varblane
Kullar Viimne
Kristina Viin
Sylva Viin
Võru Linnagalerii, Liiva 13, 65609 Võru, tel: 7868671/7828740, faks: 7868672, e-mail: