Info Linnagalerii tegemiste kohta Sinu postkastis.
Täna | Tulekul | Arhiiv
07.05-23.05.2007
Ester Faimani ja Argo Männiku näitus "ARM"

I korrus: esimene ruum


Näituse pealkiri on intrigeerivalt mitmetimõistetav: arm võib olla armastus või heatahtlikkus (inglise keeles love), teistpidi on sõna sünonüümiks aga paranenud haav, mis viitab pigem vägivallale ja valule (inglise keeles wound). Pealkirja kahe erineva tähendusega alalt võikski otsida näituse enda ideed. Vaatajaile on väljas hulk omavahel visuaalselt linkivaid fotosid, neile sekundeerivad reljeefsed puitpannood.

"Arm" on sündinud kahe metallikunstniku, Ester Faimani ja Argo Männiku koostöös, ning on kunstnike jaoks vähemalt kolmas suurem ühisprojekt.

Kunstnikud valutavad südant meie looduskeskkonna pärast ning kõrvutavad valujälgi maastikus ja looduses armidega inimkehal. Kunstnikke häirib inimeste enesekesksus, pidev iseendaga tegelemine ja vohav lauslollus.
Soovist seda suhtumist pisutki kallutada on kunstnikepaar välja tulnud ühelt poolt väga esteetilise, kuid teisalt väga valusa näitusega.

Loodusobjektide portreed, armistunud kehad ja puud peaks vaataja panema mõtlema selle üle, et ka loodusele võib haiget teha ning kahjustused võivad olla pöördumatud. Visuaalselt pisut Andy Goldsworthy hääletuid sekkumisi meenutavatel fotodel kombineerivad kunstnikud ehteid ja arme, ajutisi installatsioone looduskeskkonnas ja elulõpuni jäävaid märke inimkehal. Näituse puhul ongi huvitav see, kui erineval moel võib valust rääkida: kuuseokkainstallatsioonid ja puusüü portreed on just esteetiliselt köitvad kui vastikusttekitavad, samas annab kiskja lõualuid kujutav joonistus tähenduse reljeefsetele õmblusjälgedele.

Üks kunstnikest, Ester Faiman, on "Armi" tagamaid lahti seletanud
järgmiselt: "Eelnevat arvestades on kummaline, kuidas me tegeleme järjekindlalt oma identiteedile vajaliku pinna sihikindla hävitamisega, pigistades silmad kinni täiesti konkreetsete hoiatussignaalide peale.
Järelikult samaaegselt me põhimõtteliselt hävitame ka iseenda olemasolu - vastupidiselt loomadele, kelle eksistents on üles ehitatud oma liigi säilimisele ning järjepidevusele. Tundub, et varem või hiljem on meie koduplaneet nii või teisiti sunnitud inimesed oma pinnalt maha raputama nagu elusorganism tõrjub viimase võimaluseni endast viiruslikke baktereid."

Tekst: Galerii ArtDepoo veebilehelt

Artikkel:

Kunsti haavaplaaster loodusele
http://www.postimees.ee/160507/esileht/kultuur/260930.php

> Vaata näituse pildigaleriid


< Tagasi loetelu juurde
Billeneeve
Ines Erlemann
Marje Ernits
Inna Grinchel
Albert Gulk
Anna Hints
Jana Huul
Aapo Ilves
Merle `Merca` Jääger
Ruti Jõgi-Rumvolt
Ove Kalde
Tiia Keskrand
Mariliin Kindsiko
Dmitri Kotjuh
Tanja Kutsjuba
Toomas Kuusing
Maria Laanelepp
Leonhard Lapin
Peeter Laurits
Liia Leppik
Kristjan 'Luix' Luiga
Evelyn Müürsepp
Marge Nelk
Angela Orro
Marja-Liisa Plats
Andrus Raag
Siir `Rebane` Ristikivi
Aivar Rumvolt
Lilian-Hanna Taimla
Tanel Tolsting
Ruth Treimut
Ellen- Reet Türi
Tiit Varblane
Kullar Viimne
Kristina Viin
Sylva Viin
Võru Linnagalerii, Liiva 13, 65609 Võru, tel: 7868671/7828740, faks: 7868672, e-mail: