Info Linnagalerii tegemiste kohta Sinu postkastis.
Täna | Tulekul | Arhiiv
10.01-04.02.2011
Andrus Kasemaa juubelinäitus "Elutants e. värvirikkaid tervitusi Lõuna-Eestist halli Kultuuripealinna"

II korrus: teine ruum

Esmaspäeval 10. jaanuaril kell 18 avatakse Võru Linnagaleriis Andrus Kasemaa juubelinäitus „Elutants e. värvirikkaid tervitusi Lõuna-Eestist halli Kultuuripealinna".
Andrus Kasemaa on kahtlemata omaette fenomen - tihti ebamugav ja vastuoluline - tihti õigustatult. Raivo Kelomees on tema kohta tabavalt kirjutanud: "Kasemaa on kunstnik, kelle üle iga rahvus oleks uhke, kuid keegi ei soovi temaga kõrvuti elada."*

Oluline on olnud Kasemaa roll pedagoogina - 1974.a. Tartu Ülikooli kunstikabineti juhtajaks saanuna andis ta niigi legendaarsele kunstikabinetile uue hingamise forsseerides veelgi ametliku stagneerunud kunstipoliitika vastast tegevust. Selleaegses kunstikabinetis sündis eesti hüperrealism (Miljard Kilk, Ilmar Kruusamäe), toimusid erinevad tegevuskunsti ettevõtmised, mille kaasinitsiaatoriks ja -teoreetikuks oli Raivo Kelomees ning rollitäitjaks tihti tuntud elukunstnik ja kollektsionäär Matti Milius. Lisaks pedagoogilisele tegevusele Eestis (mille eest on talle omistatud ka Anton Starkoph-i preemia) on Kasemaa olnud pikemat aega õppejõud Austraalias.

Kuigi hariduselt skulptor, on Kasemaa olnud siiani tuntud eelkõige monokroomsete, ka maailma mastaabis unikaalset vormi/maailma loovate joonistuste poolest. Kasemaa Austraalia perioodil hinnati need kohalike tippkriitikute poolt võrreldavaks Henry Moore'i figuuride väljendusjõuga ning tema teosed on leidnud väärilise koha ka Austraalia rahvusgalerii kollektsioonis. Viimastel aastatel on vanameister teinud kannapöörde värvide poole - ka käesoleval näitusel välja pandud õlipastellmaalide värvirohkus keerab konradmäelikule värvikäsitlusele veel mitu vinti peale.
Huvitava faktina on enamus näituse töid pärit "albumist", mida kunstnik planeeris esmakordselt näidata 2010.a. suvel toimunud Eesti Kunstnike Liidu aastanäitusel "Vastandumised". Kahetsusväärsel kombel õnnestus korraldajatel album just žürii ajaks ära kaotada. Näitusele see ei jõudnudki ning seetõttu tuleb tallinnlastel veel veidi oodata või tulla hoopis Võrusse.

Käesolev näitus on Andrus Kasemaa 2011.a. juubelituuri ametlik avanäitus.

* Raivo Kelomees, Andrus Kasemaa. - Eesti kunstnikud I, Sorose Kaasaegse Kunsti Eesti Keskus
Näitus jääb Võru Linnagaleriis avatuks kuni 04. veebruarini 2011. Võru Linnagalerii on avatud esmaspäevast reedeni kell 12:00 – 18:30 ning kultuurimaja Kannel ürituste ajal. Näituste külastamine on tasuta.


> Vaata näituse pildigaleriid


< Tagasi loetelu juurde
Billeneeve
Ines Erlemann
Marje Ernits
Inna Grinchel
Albert Gulk
Anna Hints
Jana Huul
Aapo Ilves
Merle `Merca` Jääger
Ruti Jõgi-Rumvolt
Ove Kalde
Tiia Keskrand
Mariliin Kindsiko
Dmitri Kotjuh
Tanja Kutsjuba
Toomas Kuusing
Maria Laanelepp
Leonhard Lapin
Peeter Laurits
Liia Leppik
Kristjan 'Luix' Luiga
Evelyn Müürsepp
Marge Nelk
Angela Orro
Marja-Liisa Plats
Andrus Raag
Siir `Rebane` Ristikivi
Aivar Rumvolt
Lilian-Hanna Taimla
Tanel Tolsting
Ruth Treimut
Ellen- Reet Türi
Tiit Varblane
Kullar Viimne
Kristina Viin
Sylva Viin
Võru Linnagalerii, Liiva 13, 65609 Võru, tel: 7868671/7828740, faks: 7868672, e-mail: