Info Linnagalerii tegemiste kohta Sinu postkastis.
Täna | Tulekul | Arhiiv
31.05-18.06.2010
Jaanus Orgusaar isiknäitus "11"

II korrus: teine ruum

Võru Linnagaleriis Jaanus Orgusaar´e isiknäitus 31.05.10-18.06.10
Jaanus Orgusaare esimese personaalnäituse puhul 2004. aastal Tallinna Linnagaleriis on pressitekstis Anders Härm kirjutanud: "Orgusaar on kunstnik, kes teadvustab oma loomingu protsessi ja tegeleb selle mõtestamise ja kontseptualiseerimisega. Ta keeldub reglementeeritud väärtussüsteemidest, mida ta ei soovi esindada ja piiratud moemängudest, mida ta ei soovi kaasa mängida." Kuue aasta tagune tähelepanek käis eelkõige Jaanus Orgusaare kui moekunstniku kohta, sest ka toonane näitus keskendus disainijalatsitele, kuid nii nagu kunstnik ise tollal väljendus, ei keskendunud näitus moeteadlikkusele ega ka jalatsifetisile, mis iseenesest on põnevad ning Eesti kontekstis suhteliselt vähe läbimängitud teemad, vaid "need olid tähelepanekud elust, mis on leidnud teostuse materjalis läbi (kunstniku) nägemuste, arusaamiste, tunnete ja avastuste. Mingid vastused või visioonid vastustest".
Möödunud kuue aasta jooksul on Jaanus Orgusaar oma tegevusvaldkonda laiendanud: tema loodud objektid (disain) ei ole põnevad (innovatiivsed, progressiivsed) moedisaini objektid ega ka laiemalt disainiobjektid omaette, vaid eelkõige kontekstis toimivad objektid. Nii ühendas aasta tagasi Kunstihoone galerii ja tänavu Võru Linnagalerii väljapanek unikaaldisaini ja arhitektuuri, eset (objekti) ja keskkonda. Kunstnikku on huvitanud, kuidas "saaks võimalikult efektiivselt ja säästvalt integreerida ehitisse juba algfaasis mööbel. Näiteks raamaturiiul kui kandekonstruktsiooni osa." Eriti on Orgusaart
paelunud sfääriline arhitektuur nii ehitise kui ka selle optimaalse sisekujunduse mõttes.
Näitusel on näha kunstniku unikaaldisaini kollektsioon ja "Unistuste Ateljee" arhitektuurilised maketid.
Jaanus Orgusaar põhjendab ise oma väljapanekut:
"Need kaks, disain ja arhitektuur on minu jaoks tihedalt seotud ning saavad alguse ühest allikast. Mind on inspireerinud Platoni viis keha (eriti tetraeeder ja ikosaeeder), mis vaatamata iidsele päritolule ja lihtsusele on siiani ruumi mõistmise alus ning justkui inimese dimensioonide taju piir. Püüdlen selle taju laiendamise ja nende piiride ületamise poole.
Kõik mu objektid on otsesemalt või kaudsemalt inspireeritud bioonikast ja pühast geomeetriast. Tahan luua oma disaini, ruumis arenevaid vorme, mis materialiseerudes loodetavasti pakuvad elamusi ka vaatajale ning ideaalis avardaksid meie ruumitaju. Omalt poolt ei tahaks kunagi loobuda jalgratta leiutamisest."
Hiljaaegu möödunud disaini- ja arhitektuuriaastate ning järjest suuremat tähendust omandava ökoloogilise maailmahoiaku valgusel on Jaanus Orgusaare keskkonda sobituvatel objektidel eriline tähendus.


> Vaata näituse pildigaleriid


< Tagasi loetelu juurde
Billeneeve
Ines Erlemann
Marje Ernits
Inna Grinchel
Albert Gulk
Anna Hints
Jana Huul
Aapo Ilves
Merle `Merca` Jääger
Ruti Jõgi-Rumvolt
Ove Kalde
Tiia Keskrand
Mariliin Kindsiko
Dmitri Kotjuh
Tanja Kutsjuba
Toomas Kuusing
Maria Laanelepp
Leonhard Lapin
Peeter Laurits
Liia Leppik
Kristjan 'Luix' Luiga
Evelyn Müürsepp
Marge Nelk
Angela Orro
Marja-Liisa Plats
Andrus Raag
Siir `Rebane` Ristikivi
Aivar Rumvolt
Lilian-Hanna Taimla
Tanel Tolsting
Ruth Treimut
Ellen- Reet Türi
Tiit Varblane
Kullar Viimne
Kristina Viin
Sylva Viin
Võru Linnagalerii, Liiva 13, 65609 Võru, tel: 7868671/7828740, faks: 7868672, e-mail: